En trio med framåtanda. Mats Weman, Kent Andersson och Jan A Jeppson ser till att bollarna hamnar i hemmamålet.
Foto: Åsa Meierkord

En trio med framåtanda. Mats Weman, Kent Andersson och Jan A Jeppson ser till att bollarna hamnar i hemmamålet. Foto: Åsa Meierkord

Den lilla klubben med de stora tankarna

Lilla Beddinge Bollklubb ser till att även kulturen tar plats på plan

Av
Av Åsa Meierkord Tel 0410-351518

FRITID. Det som började med en dans på Granhyddan för att få in pengar till nya tröjor, fortsatte som stora publika arrangemang med rikskända stjärnor på Thurevallen. I år kommer Tommy Körberg tillbaka till den anrika idrottsplatsen med sin orkester, även hemmasonen och sommargästen Michael Segerström har nyligen varit på LBBK med sin föreställning "Snart halvtid". - Vi är Söderslätts motsvarighet till Ullevi, säger Mats Weman, sekreterare i klubben, och ler. Fotbollsklubben har drygt 100 medlemmar och har lag för 6-åringar och uppåt i ålder. - Vi samarbetar med Östra Torp med de minsta, men vi har var sitt A-lag, berättar Kent Andersson, vice ordförande. Klubben spelar i division 6. - Och det är vi stolta över, vi gillar småklubbskänslan och vill inte vara något annat, men även i en liten klubb måste man få in pengar för att få verksamheten att gå runt, säger Mats Weman. Det var därför man började med att arrangera musikunderhållning. - I en liten klubb som drivs av ideella krafter måste man vara väldigt kreativ, dessutom så är det roligt att kunna vara en slags kulturbärare i Beddingestrand, det händer ju inte så väldigt mycket i trakten under sommaren, säger Mats Weman. I sommartider växer Beddingestrand avsevärt när sommargästerna flyttar in. - Tidigare fanns ju både Pärlan och Granhyddan som naturliga mötesplatser, därför är det roligt att också kunna vara mötesplats för folk runtomkring, säger Jan A Jeppson, kassör. Att se till att både fotbollen och arrangemangen fungerar är naturligtvis ett stort jobb, allt sköts ideellt. - För mig handlar det om att ge tillbaka, när jag var liten fanns det vuxna som ställde upp för mig, säger Kent Andersson. Tommy Körberg kommer till Thurevallen den 8 juli. FAKTA: LBBK Startade 1942. Heter egentligen Lilla Beddinge Brottarklubb, eftersom klubben började som brottarklubb. Redan efter ett par år lades dock brottarverksamheten ner och den nystartade lilla fotbollsklubben BK Örnen uppgick i LBBK som hädanefter bara satsade på fotboll. Namnet Thurevallen, efter klubbens grundare, Thure Hansson, är förhållandevis ungt. Det valdes i samband med klubbens 60-årsjubileum, 2002, Att anordna nöjesarrangemang för att dra in pengar, har gjorts även tidigare i klubbens historia. På 40-talet hade klubben nämligen dans en gång i månaden i Strandstugan. På 50-talet hade man flera lyckade revyer, med Agne Svensson och Bo Larner, båda två gamla spelare. Bollklubben hade ett eget revygäng , "Vi vagabonder" , som gav flera föreställningar. På 50-talet var det dans efter Hägglunds Orkester och man visade även television, en nyhet för Beddingeborna, detta var 1958, sannolikt såg klubben till att ortsborna fick se Fotbolls-VM. Efter att derbylagen Östra Torp och LBBK hade mötts och gjort upp om vem som hade de största krafterna i match, brukade spelarna sedan förbrödas över en gin blandad med läsken Rioklubb, på Granhyddan, som då kostade 3,20 kronor, enligt kassör Jan A Jeppson.


Kassör och kanslist Jan A Jeppson, håller i många trådar som rör klubben.

Kassör och kanslist Jan A Jeppson, håller i många trådar som rör klubben.


Thurevallen är uppkallad efter en av klubbens grundare och eldsjälar, Thure Hansson.

Thurevallen är uppkallad efter en av klubbens grundare och eldsjälar, Thure Hansson.

Publicerad 02 July 2008 03:00